PraktykaPneumatyka i elektropneumatyka

Zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu naszych praktyk w pracowni Pana Geislera. Poznaliśmy na nich podstawy pneumatyki, które niezbędne były nam do wykonywania późniejszych ćwiczen. Na początku zaprezentowany nam został projekt układu pneumatycznego który Pan Geisler przygotował dla nas wraz ze swoimi asystentami. W każdym dniu poznawaliśmy inne urządzenia pneumatyczne, które pozwalały wykonywać bardziej skomplikowane układy z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Cały czas mogliśmy liczyć na pomoc naszego wykładowcy jak i profesora Witolda Staszewskiego, którzy w razie problemów służyli nam cenną radą. Nauczyliśmy się też wyszukiwania blędów i usterek w układach, dzięki sabotażom wykonywanym przez asystentów Pana Geislera. Wiedza ta pozwoliła poznać nam bliżej układy pneumatyczne. Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające nasze umiejetności z pneumatyki, a do tego mechatronicy i elektronicy, z elektropneumatyki.


CNC

Na zajęciach wykonywaliśmy ćwiczenia związane z wyznaczaniem i odczytywaniem wspołrzędnych układow płaskich i przestrzennych. W następnej kolejności na symulatorze komputerowym tworzyliśmy programy do frezowania i toczenia. Na początek zaczynaliśmy od najprostszych ćwiczen by skończyć na bardziej zaawansowanych. W ostatnim dniu nauki CNC pisaliśmy program tworzący „wieze” – jedna z figur szachowych oraz mieliśmy okazje obserwować jej wykonywanie we frezarce CNC.

Projektowanie obiektów graficznych i stron

Początkowo zostaliśmy zapoznani z podstawowymi funkcjami programu graficznego GIMP, w ktorym stworzyliśmy nasze pierwsze obiekty graficzne. Nastepnie każdy projektował swoje logo, ktore musiał zaprezentować w języku niemieckim lub angielskim. Później poznaliśmy podstawy jezykow HTML, CSS i Javascript. Naszymi zadaniami było wykonanie strony internetowej wg. podanych wytycznych z użyciem kaskadowych arkuszy stylów CSS, zaprojektowanie formularza w jezyki Javascript. Następnie juz projektowaliśmy właśnie strony zwiazane z dowolną tematyką. Ostatnim dziełem było wykonanie tejże strony, która obsługiwana jest przez wszystkie przeglądarki. Napisana została w językach HTML, CSS i Javascript. Prace nad nią zaczeliśmy w pierwszych tygodniach naszego pobytu, kiedy to udaliśmy sie na miasto wykonać zdjęcia potrzebne do galerii. Następnie podzieliliśmy zadania i tak oto powstała ta strona.

Lexware

W pierwszych dniach poznaliśmy mozliwości programu Lexware. Zadaniem tego programu jest wspomaganie zarządzania gospodarka materialowa. Naszym pierwszym zadaniem było utworzenie wirtualnej firmy. Dzięki temu poznaliśmy podstawy gospodarki towarowej i ksiegowości. W kolejnych dniach projektowaliśmy tabele z klientami, artykułami, dostawcami oraz tworzyliśmy zamówienia. Pod koniec drugiego tygodnia tworzyliśmy słownik wyrazów logistycznych. Mieliśmy również dwie wycieczki o tematyce logistycznej do firm Weck+Poller oraz Schnellecke Logistics. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy jak w praktyce wyglądają różne procesy logistyczne.

Access

W trzecim tygodniu praktyk grupa logistyków uczyła się tworzyć proste bazy danych w programie MS Access 2010. Poznaliśmy tworzenie tabel, kwerend, formularzy i raportów. Przez cały czas cwiczyliśmy tworzenie relacyjnych baz danych, a pod koniec tygodnia nasz wykładowca sprawdził nasze umiejętności.

Power Point

W ostatnim tygodniu, logistycy pracowali nad prezentacja multimedialna, ktora miała przedstawiac cały nasz pobyt w Niemczech. Prace zaczeli od zgromadzenia potrzebnych im materiałów m.in. zebrania zdjęć z całego pobytu. Następnie przystapili do prac nad prezentacją multimedialną.

SPS

W ostatnich dwóch tygodniach grupa mechatroników wraz z elektronikiem pracowali nad programowaniem sterowników logicznych . Nasza przygodę z SPS zaczeliśmy od poznania sterownika Siemens Logo. Naszym pierwszym zadaniem bylo zaprojektowanie sterowania bramy garazowej. Wraz z upływem czasu poziom trudności sie zwiekszał, gdyż dochodziło nowsze elementy logiczne i wykonywaliśmy bardziej zaawnasowane projekty np. sygnalizacja swietlna przejścia dla pieszych. Do konca naszych zajęć mieliśmy okazje pracować na najbardziej zaawansowanym sterowniku logicznym marki Siemens. Jego nauke rozpoczeliśmy od poznania jego zasady działania. Aby zrozumiec go w praktyce powielaliśmy nasze poprzednie projekty rozbudowujać je o nowe elementy logiczne.


Zdjęcia: