O Zwickau

Zwickau (pol. hist. Ćwików, czes. Cvikov) — miasto powiatowe we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, stolica powiatu Zwickau, na przedgórzu Rudaw.

Historia

Tereny wokół Zwickau zostały zasiedlone przez Słowian na początku VII wieku. W X wieku zaczęli przybywać niemieccy osadnicy, a rodzimi Słowianie zostali schrystianizowani. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1118. Osada otrzymała prawa miejskie w 1212. Zwickau był wolnym miastem od 1290 do 1323. W 1470 roku po odkryciu srebra w Schneebergu nastąpił intensywny rozwój górnictwa w regionie. Miasto zostało złupione podczas wojny 30-letniej. W roku 1810, w domu przy rynku, urodził się kompozytor Robert Schumann. Podczas II wojny światowej rząd utworzył w mieście obóz koncentracyjny. Został on wyzwolony przez aliantów w 1945. Po wyzwoleniu miasto znalazło się pod kontrolą ZSRR. Od 1949 do 1990 miasto znajdowało się w NRD i było ośrodkiem wydobycia węgla. W latach 1957-1991 w fabryce VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau produkowany był Trabant. 1 sierpnia 2008 Zwickau straciło status miasta na prawach powiatu i włączone zostało do powiatu Zwickau.

Zabytki

Wśród dziewięciu kościołów na szczególną uwagę zasługuje gotycka katedra pod wezwaniem św. Marii (Dom St. Marien). Budowana była od 1451 do 1536 roku, później zaś odnawiana w latach 1885-1891. W 87. metrowej dzwonnicy katedry wisi ważący 51 ton dzwon. Wewnątrz kościoła znajdują się między innymi drewniany ołtarz, osiem obrazów Michaela Wohlgemutha, oraz rzeźbiona w drewnie pieta Petera Breuera. Poza budynkami sakralnymi, na szczególną uwagę zasługują ratusz, w którym mieści się miejskie archiwum, oraz późnogotycki budynek w kórym znajduje się obecnie teatr.

Zdjęcia:

Teatr

Katedra